Hayy Kitap Duyuru
Arama
Johann Wolfgang Von Goethe

Johann Wolfgang Von Goethe

Yazar hakkında merak ettikleriniz…

Yazar Hakkında

28 Ağustos 1749 yılında Almanya’nın Frankfurt şehrinde doğan dünya edebiyatının en büyük yazarlarından olan Goethe, yalnızca edebiyatla değil, eğitim, doğa bilimleri ve felsefe gibi birçok konu ile de yakından ilgilenmiştir. Aydın ve varlıklı bir ailede büyüyen Goethe, Aydınlanma Çağı’nın düşünceleri ile yetiştirilmiş ve küçük yaşta bir yandan Fransızca, Latince, İbranice, İngilizce ve Eski Yunanca öğrenirken diğer yandan da dans, eskrim, binicilik ve sanat eğitimleri almıştır. Fransız edebiyatına olan ilgilisi küçüklüğünde izlediği Fransız tiyatro oyunlarına dayanan Goethe, babasının isteği ile hukuk eğitimi almak için gittiği Leipzig’te dönemin sanatçı, edebiyatçı ve arkeologları ile tanışmış ve bu dönemde Eski Yunan sanatına olan hayranlığı başlamıştır. Leipzig’e gittikten üç yıl sonra ağır bir hastalığa yakalanarak 1768’de evine dönmek zorunda kalan yazar, bu dönemde simya ve astroloji ile ilgilenmiştir.
1774’te ilk romanı olan Genç Werther’in Acıları evrensel bir üne kavuşmuş ve bu romanla birlikte Almanya’da Coşkunluk Akımı olarak bilinen yeni bir çığır açılmıştır. 1775 yılında Weimar Dükü’nün Çağrısı ile Weimar’a giderek Dük’ün özel danışmanı olarak çalışmıştır. Burada bulunduğu süre içerisinde öncesinde başlamış olduğu Kuran-ı Kerim araştırmalarına da devam ederek Almanya’da İslâmiyet’e pozitif yaklaşan ilk edebî kişi olmuştur.
1782’de Hıristiyanlığı reddettiğini açıklayan Goethe, 1786’da Weimar’dan ayrılarak İtalya’ya geçmiş, burada eski Yunan ve Roma sanatını yakından tanıma fırsatını bulmuştur.
Goethe, 1794’te ileriki dönemlerde düşünsel ve sanatsal hayatında derin izler bırakacak olan yazar Friedrich von Schiller ile tanışmıştır. İkilinin dört ciltlik mektupları Alman edebiyatının bir dönemini aydınlatır.
Goethe, dünya klasikleri arasında gösterilen trajedisi Faust’u yazmaya 1770 yılında başlamışsa da ilk bölümünü ancak dostu Schiller’in 1805’teki ölümünden sonra tamamlayarak 1808’de yayımlamıştır. Eserin ikinci bölümü ise Goethe’nin ölümünden sonra basılmıştır.
Hayatının son döneminde büyük acılar yaşayan yazar, 1816 yılında eşini, 1828 yılında da oğlunu kaybettikten sonra 22 Mart 1832 yılında Weimar’da dünyaya veda etmiştir.