Hayy Kitap Duyuru
Arama
George Orwell

George Orwell

Yazar Hakkında

Asıl adı Eric Arthur Blair olan George Orwell, 25 Haziran 1903’de o dönemler İngiliz sömürgesi olan Hindistan’ın Bihar şehrinde doğdu. Babası Richard Walmesley Blair bir sömürge memuruydu. Baba tarafından Fransız olan annesi Ida Mabel Blair bir yaşındayken George ve iki kız kardeşini İngiltere’ye götürdü. Annesi ve kız kardeşleri ile birlikte büyüyen Orwell o dönem soyluların gittiği Eton Koleji’nde okuduktan sonra üniversite eğitimi almayarak İngiliz sömürgesi olan Burma’da Hindistan İmparatorluk Polis Okulu’nda görev yaptı. Ancak bu dönemde gördüğü haksızlık ve işkencelere dayanamayarak 1927’de istifa edip Avrupa’ya geri dönerek çeşitli mesleklerde çalıştı.
1933’de deneyimlerini anlattığı Down and Out in Paris and London isimli kitabı yayınlanmadan önce George Orwell ismini aldı. Bu kitabın ardından ilk romanı Burma Günleri yayınlandı.
Kendisini 1920’lerde bir anarşist, 1930’larda bir sosyalist olarak gören Orwell, 1936’da İspanya İç Savaşı sırasında Hitler ve Mussolini’nin de desteğini alan Franco’ya karşı savaşacak gönüllülere katılmak için İspanya’ya gitti. Gazete muhabiri olarak izlemeye başladığı bu savaşta Cumhuriyetçi milislere katıldı ve teğmen üst rütbesine kadar yükseldi. Cephe’de boğazından yaralanarak ölümden döndü. Bu savaşa dair anılarını Katalonya’ya Selam adlı eserinde anlattı. 1937 Temmuzunda İngiltere’ye geri döndü.
1941-1943 arasında BBC’nin Hindistan yayınları bölümü başına getirildi. 1943’de haftalık sol görüşlü bir dergi olan Tribune’nin edebiyat editörü oldu. Üretken bir gazeteci olarak makale, inceleme ve romanlar yazdı. 1945’de yazdığı ve Rus devrimine bir eleştiri olan siyasal fabl türündeki eseri Hayvan Çiftliği’ni yayınlandı. Bu eser Orwell’a büyük ün kazandırdı. 1949’da yayınladığı diğer bir romanı olan 1984 birçok kişiyi etkiledi ve tıpkı Hayvan Çiftliği gibi sinemaya uyarlandı.
Orwell, Hayvan Çiftiği kitabı sonrası büyük üne ve maddi rahata kavuşsa da yoksulluk günlerinde yakalandığı tüberküloz hastalığı son dönemlerinin büyük çoğunluğunu hastanede geçirmesine sebep oldu ve 21 Ocak 1950’de Londra’da öldü.

Bazı Eserleri:
Paris ve Londra'da Beş Parasız
Burma Günleri
Papazın Kızı
Zambak Solmasın
Wigan İskelesi Yolu
Katalonya'ya Selam
Aspidistra
Daralma
Hayvan Çiftliği
1984
Neden Yazıyorum