Hayy Kitap Duyuru
Arama
Antoine de Saint-Exupéry

Antoine de Saint-Exupéry

Yazar hakkında merak ettikleriniz…

Yazar Hakkında

Antoine de Saint-Exupéry, 29 Haziran 1900 yılında Fransa’nın Lyon şehrinde dünyaya gelmiştir. Liseyi bitirdikten sonra pilot olmayı istemesine rağmen annesini kırmamak için denizcilik okuluna kaydoldu. 19 yaşında Ecole des Beaux-Arts’ta mimarlık fakültesine girdi. 21 yaşında orduya çağrıldı. Eğitimini yarıda bırakarak askere giden Antoine de Saint-Exupéry, Fransız Hava Kuvvetlerinde teknisyen olarak görev aldı. Strazburg şehrinde pilotluk eğitimi aldı. Askerliğin ardından ailesinin isteği üzerine ticaret hayatına atıldı ancak çok başarılı olamadı.
1926 yılı Antoine de Saint-Exupéry, için bir dönüm noktası oldu. Touşouse ve Dakar arasında posta servisi yapan uçağın pilotu olarak görev aldı. İlk kitabı “Güney Postası”nı bitirdi. Burada ilk uçuş deneyimlerini anlatıyordu. Aynı şirketin Arjantin bölge sorumluluğuna getirildi. “Gece Uçuşu” adlı romanı Arjantin’deki yaşantısını anlatmaktadır.
II. Dünya Savaşı başladığında Fransa, Almanya’nın işgaline uğradı. Komutaları Antoine de Saint-Exupery’ye sağlık durumunun savaş şartlarına uygun olmadığını söylemesine rağmen o askere yazıldı. Fransa’nın yenilgisi üzerine ABD’ye gitti. buradayken yazdığı “Dünya ve İnsanlar ile Savaş Pilotu” adlı iki kitabı New York’ta çok tutuldu. En önemli olan eseri “Küçük Prens”i de bu dönemde yazdı. Ülkenin işgali altındaki durumuna çok üzülmekteydi. Olaylar karşısında sessiz kalamayacağına karar vererek ABD ordusuna katılarak yüzbaşı rütbesiyle Kuzey Afrika’ya gitti. Görevi Alman ordularının hareketini havadan izlemekti.
31 Temmuz 1944 yılında uçağı vuruldu ve Marsilya açıklarında denize düştü. Uçağının enkazı balıkçılar tarafından bulundu.