Hayy Kitap Duyuru
Arama

Ayı Olmayan Ayı

Ön kapak Arka kapak

Ama o gerçekten bir ayı!

Satın Al

Kitap Özeti

Kış uykusundaki Ayı, bahar gelip uyandığında kendini devasa bir fabrikanın ortasında bulur! Ağaçlar, çimen, çiçekler, hepsi gitmiş, yerine harıl harıl çalışan makineler ve taş yığını binalar gelmiştir. Daha da kötüsü, herkes ona bir ayı olmadığını söyleyip durur: “Sen ayı değilsin. İyi bir tıraşa ihtiyacı olan, kürklü palto giymiş budalanın tekisin!”

Hayykitap nefis bir çocuk kitabı daha yayımladı: Ayı Olmayan Ayı, ayı olmadığına inandırılmaya çalışılan talihsiz bir ayının öyküsünü anlatıyor. Günlerden bir gün bir ayı, kış uykusundan uyandığında kendini devasa bir fabrikanın ortasında bulur. Üstelik öfkeli bir ustabaşıyla burun burunadır. Ustabaşı Ayı’yı işten kaytaran bir işçi olmakla suçlar ve onu kapı kapı gezdirerek bütün yöneticilere şikâyet eder. Ayı ne söylerse söylesin bir ayı olduğunu ispat edemez ve sonunda kocaman bir makinenin başında haftalarca, aylarca çalışmak zorunda kalır. Peki, gerçek bir ayı olan Ayı, “ayı olmayan ayı” olmaktan kurtulabilecek midir?

Ayı Olmayan Ayı, öyküsü, resimleri ve düşündürdükleriyle üzerinde konuşmayı hak ediyor. Küçük bir kitapta büyük sorular: Ya sana sen olmadığın söylenirse?

Küçük okurlar için kelime tekrarları, kısa metni ve karikatür tadındaki resimleriyle eğlenceli bir okuma vaat eden Ayı Olmayan Ayı, her yaştan okurun zevkle okuyacağı, kütüphanesinde bulundurup tekrar okumak isteyeceği nitelikte bir klasik. Kısacık bir sürede ormanın ortasına konduruluveren taş yığınları; kendisine ait olmayan bir kimlik ve hayat dayatılan, bununla yaşamak zorunda bırakılan bir ayı; bu küçük öykünün içinde saklı büyük sorulara işaret ediyor. Başarılı bir çizgi filmci, animasyoncu ve karikatürist olan Frank Tashlin, Ayı Olmayan Ayı’yla da çocuk edebiyatının unutulmazları arasına girmeyi başarmış. Çocuklar ve edebiyatseverler, öyküsü, resimleri ve düşündürdükleriyle üzerinde konuşmayı hak eden bu komik, çarpıcı, benzersiz klasiği kaçırmasın!

Kitabı Paylaş

KİTABI PAYLAŞARAK ÇEVRENİZE HABER VERİN.

Frank Tashlin

Frank Tashlin

Yazar hakkında merak ettikleriniz…

Frank Tashlin Kitapları

Bu kitabı 3682 kişi görüntüledi.