Hayy Kitap Duyuru
Arama
Sir Arthur Conan Doyle

Sir Arthur Conan Doyle

Yazar hakkında merak ettikleriniz…

Yazar Hakkında

Arthur Conan Doyle 22 Mayıs 1859’da, Edinburgh, İskoçya’da doğdu. 1876’dan 1881’e kadar Edinburgh Üniversitesi’nde tıp öğrenimi gördü. Öğrenimine devam ettiği sırada kısa hikâyeler yazmaya başladı. 1882’de hekimliğe başladı. İlk önemli eseri, 1887 yılında Kızıl Soruşturma isimli hikâyeydi. Bu hikâye Sherlock Holmes’un ilk kez göründüğü hikâye olma özelliğini taşımaktadır ve karakter kısmen, üniversitedeki profesörlerinden birine benzemektedir.
1890 yılında Conan Doyle Viyana’da göz üzerine araştırmalar yaptı; 1891’de Londra’da bir muayenehane açtı. Otobiyografisinde tek bir hastanın bile kapısına gelmediğini yazacaktı. Bu onun yazarlığa daha fazla zaman ayırmasına fırsat verdi; Kasım 1891’de annesine, “Holmes’u öldürmeyi düşünüyorum... hikâye bitsin gitsin istiyorum. Aklımı daha iyi şeylerden çeliyor anne” diye yazmıştı. 1893’te, daha “önemli” eserlere (tarihi romanlarını yazmak için) öncelik vermek için dediğini de yaptı.
Son Vaka isimli hikâyede Holmes ve ezeli düşmanı Profesör Moriarty bir şelaleden birlikte düşerek ölüyorlardı. Karakterin ölmesine isyan eden okurları dinleyerek Sherlock’u tekrar hayata döndürdü. Holmes toplamda 56 kısa hikâye ve 4 Conan Doyle romanında yer almaktadır.
7 Temmuz 1930’da Conan Doyle aile bahçesinde elini göğsüne bastırmış bir şekilde bulundu. Hemen sonra kalp krizinden öldü. Hampshire, İngiltere’de Minstead’deki kilise bahçesine gömüldü.

Sherlock Holmes Kanonu:
Roman:
Kızıl Soruşturma
Dörtlerin İşareti
Baskervillelerin Köpeği
Korku Vadisi

Hikâye:
Sherlock Holmes’un Maceraları (Cilt 1)
Sherlock Holmes’un Anıları (Cilt 2)
Sherlock Holmes’un Dönüşü (Cilt 3)
Sherlock Holmes’un Son Görevi (Cilt 4)
Sherlock Holmes’un Olay Defteri (Cilt 5)