Hayy Kitap Duyuru
Arama
Prof. Dr. Ünal Aydın

Prof. Dr. Ünal Aydın

Yazar hakkında merak ettikleriniz…

Yazar Hakkında

1970 yılında Milas’ta doğdu.
Zamanı, mekânı, olayları ilk algıladığı ve kavramladığı mutlu çocukluk yıllarını tarihi Heraklius Körfezi, Latmos eteklerindeki köyünde geçirdi. Babasının isteği üzerine doktorluk mesleğini tercih etti. 1997 yılında Dokuz Eylül Üniversitesi Tıp Fakültesi’ni bitirerek doktor unvanını aldı. Ege Üniversitesi’nde cerrahi ihtisasını tamamladıktan sonra, çok ilgi duyduğu organ nakli ve kanser cerrahisi konusunda çalışmalar yaptı. Bu dönemde çocukluğunda yaşadığı doğal ortamdaki gözlemlere dayanarak geliştirdiği cerrahi teknikler dünya literatüründe kabul gördü. Özellikle safra yolları kanseri “Klatskin tümörü” konusunda geliştirdiği cerrahi teknik tüm dünyada büyük ilgi uyandırdı.
2009 yılında Güneydoğu Anadolu’nun ilk organ nakli merkezinin kurucu öğretim üyesi olarak davet edildiği Gaziantep Üniversitesi’nde bölgenin ilk karaciğer ve böbrek nakillerini gerçekleştirdi. Doçent unvanını alan Dr. Aydın, aynı dönem Anadolu’nun diğer üniversitelerinde organ nakli merkezlerinin kurulması ve geliştirilmesi adına Anadolu’daki akademisyenlere gönüllü eğitimler verdi.
Dr. Aydın, başta Amerikan Yiyecek ve İlaç İdaresi “FDA” olmak üzere uluslararası kuruluşlarla ortak bilimsel çalışmalar yürüttü.
Dr. Aydın’ın iki yüzden fazla ulusal ve uluslararası bilimsel makalesi, bildirisi ve yazarı olduğu kitap bölümleri mevcuttur. Kendisine ait yirmiye yakın cerrahi ve tedavi tekniği bulunan Dr. Aydın, bu çalışmaları ile ödüle layık görüldü ve 2017 yılında profesör unvanını aldı.
Halen İzmir’de, Asya’nın geleneksel ve mistik tedavi felsefesi ile Avrupa ve Batı’nın modern tıp anlayışını sentezleyerek kurmuş olduğu Oncolivehealth Clinic’te “the end of Asia & the beginning of Europe” mottosuyla onkoloji alanındaki bütüncül tedavi çalışmalarını ve cerrahi operasyonlarını sürdürmektedir.
Dr. Aydın, doğduğu topraklarda gördüğü imkânsızlıklara bağlı iyileşme çaresizliğine bir nebze de olsa iyi gelebilmek için 2016 yılında kurulan, dayanışma ve yardımlaşma temalı “İyileştirmek İyiliktir Derneği”nin kurucu başkanı olarak Türkiye’deki tüm gönüllüler ile çalışmalarını sürdürmektedir.
Dr. Aydın evli ve iki kız çocuğu babasıdır.