Hayy Kitap Duyuru
Arama
Prof. Dr. Canfeza Sezgin

Prof. Dr. Canfeza Sezgin

Yazar hakkında merak ettikleriniz…

Sosyal Medya

Yazar Hakkında

Canfeza Sezgin Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi 1993 yılı mezunudur. 1999 yılında aynı fakültede İç Hastalıkları Uzmanı, 2001 yılında da Tıbbi Onkoloji Uzmanı olmuştur.
Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi Tıbbi Onkoloji Bilim Dalı’nda 2006 yılında
Tıbbi Onkoloji Doçenti, 2013 yılında da Tıbbi Onkoloji Profesörü unvanını almıştır.
Kendisinin özellikle tümör hücre hatları üzerinde yapılmış araştırmaları ve meme kanseri başta olmak üzere çeşitli konularda yazılmış yüzü aşkın uluslararası ve ulusal dergilerde yayımlanmış makalesi, kitap bölümleri ve toplantılarda sunulmuş araştırmaları bulunmaktadır.
Kanserde Tamamlayıcı Tıp Uygulamaları konusuna özel ilgisi olması nedeni ile Ege Üniversitesi Eczacılık Fakültesi’nin 2006 yılında düzenlediği Fitoterapi kursunu, sonrasında da 3 basamaklı Hipnoz kursunu tamamlamıştır. Özellikle nutrisyonel ve bitkisel takviyelerin değerlendirilmesi konusunda bilimsel toplantılarda konuşmaları, vaka sunumları, kitap ve kitap bölümleri bulunmaktadır.
Hangi Kansere Hangi Bitki? isimli kitabı 2010 yılında yayımlanmıştır. Türkiye’nin kendi alanında uzman 13 bilim insanı ile birlikte yazdığı Kansere Çözüm Var isimli kitabı da 2011 yılında basılmıştır.
2012 yılında Türkiye Klinikleri Dergisi Tıbbi Onkoloji Özel Sayısı olan Onkolojide Tamamlayıcı-Destek Tedaviler Özel Sayısı Editörlüğü’nü yapmıştır. 2014 yılında Türkiye Bilimsel Akademisi Ulusal Kanser Politikaları Çalıştayı’nda ‘Geleneksel ve Tamamlayıcı Tıp Masası’nda çalışmıştır. 2015 yılında II. Türk Tıp Dünyası Kurultayı’nda Geleneksel ve Tamamlayıcı Tıp Çalışma Grubunda hizmet vermiştir.
T.C. Sağlık Bakanlığı’nın Geleneksel ve Tamamlayıcı Tıp Uygulamaları
Bilimsel Danışma Kurulu’nda görev almıştır. Kanserin tıbbi tedavisi ve tamamlayıcı destek tedavileri ile ilgili bilimsel toplantılarda, yazılı ve görsel basında görüşüne başvurulmaktadır.
İstanbul Biruni Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi’nde Tıbbi Onkoloji Kliniği’nin kurulmasına onculuk etmiştir.
Ailesinde kanser hastalığı bulunan çocukların psikolojik ve sosyal açıdan desteklenmesi, eğitimlerine katkı sağlanması için ücretsiz olarak hizmet veren ‘Kanserle Savaşan Ailelerin Öğrenim Gören Çocuklarına Destek Derneği’ni 26 Mayıs 2014 tarihinde, İzmir’in Göztepe semtinde gönüllülerle beraber kurmuştur. Kısaca KANSADER olarak isimlendirilen derneğin başkanlığını yürütmektedir.
İç Hastalıkları ve Tıbbi Onkoloji Uzmanı olan Prof. Sezgin, Mart 2015’ten itibaren mesleğine İstanbul’da kendi muayenehanesinde devam etmektedir.
Evli ve bir erkek çocuk babasıdır.