Hayy Kitap Duyuru
Arama
Oktay Saral

Oktay Saral

Yazar hakkında merak ettikleriniz…

Sosyal Medya

Yazar Hakkında

Oktay Saral, 18 Mart 1967'de Trabzon'da doğdu. Babasının adı Mehmet, annesinin adı Emine'dir.

Eskişehir Osmangazi Üniversitesi Mühendislik Mimarlık Fakültesi İnşaat Mühendisliği Bölümünü bitirmesinin ardından serbest inşaat mühendisliği yaptı. Çalışmaları sırasında birçok başarılı projelere imza attı.

Başarılı kariyerinin yanında sosyal faaliyetlerle de aktif olarak ilgilendi. Uzun yıllar 1. Amatör Küme’de futbol oynadı. Spor faaliyetinin çeşitli dallarıyla ilgilendi. 1999 yılında Of Belediye Başkanı seçildi. 12 yıl boyunca Of Belediye Başkanlığı görevini başarı ile sürdüren SARAL, birçok projeye imza atarak Of halkının sevgisini kazandı. Başkanlığı döneminde de spordan uzak kalmayarak Of Belediyesi Gençlik ve Spor Kulübü Başkanlığı ile Of Spor Kulübü Başkanlığı görevlerinde bulundu. Ayrıca Kızılay Of Şube Başkanlığı yaptı.

12 Haziran 2011’de yapılan 24. Dönem Milletvekili Genel Seçimi’nde Ak Parti’den İstanbul 1. bölge milletvekili olarak seçilen Saral, aynı zamanda Ak Parti Yerel Yönetimlerden Sorumlu Başkan Yardımcılığı görevini de başarılı şekilde yürüttü.

Milletvekilliği döneminde TBMM Bayındırlık, İmar, Ulaştırma ve Turizm komisyonu üyeliği yaptı. Eş zamanlı olarak TBMM Arabistan dostluk grubu saymanlığı görevini de başarılı şekilde ifa etmiştir.

2016 yılından bu yana Cumhurbaşkanlığı Başdanışmanlığı görevini icra eden SARAL, Yeni Yönetim Modeli olan Cumhurbaşkanlığı Hükûmet Sistemi içerisinde kurulan Yerel Yönetim Politikaları Kurulu üyesidir.

İyi düzeyde İngilizce bilen Saral, evli ve 3 çocuk babasıdır.