Hayy Kitap Duyuru
Arama
Necdet Pamir

Necdet Pamir

Yazar hakkında merak ettikleriniz…

Sosyal Medya

Yazar Hakkında

28 Haziran 1954, Ankara doğumlu. Evli, 2 çocuk babası. TED Ankara Koleji ve ODTÜ Petrol Mühendisliği Bölümü (1980) mezunu.
Ulusal petrol kuruluşu TPAO’da, 1980-2006 yılları arasında Üretim Grubu Başkanlığı’nda rezervuar mühendisi, şef, proje müdürü; Planlama ve Koordinasyon Grubu Başkan Yardımcısı, Petrol Taşıma ve Pazarlama Grubu Başkanı, Genel Müdür Muavini görevlerinde bulundu. TPAO’da 26 yıl çalıştıktan sonra 2006 yılında emekli oldu.
Başbakanlık Boru Hatları Koordinasyon Kurulu Üyesi olarak, Bakü Ceyhan Ham Petrol Boru Hattı’nın gerçekleştirilmesine yönelik teknikekonomik ve uluslararası ilişkiler kapsamındaki faaliyetlere, TPAO adına katkıda bulundu. Yurtiçi ve dışında, kuruluşunu temsil etti.
İlk kitabını Bakü-Ceyhan: Kafkasya ve Orta Asya’da Bitmeyen Oyun başlığı ile yayınladı.
1980-1995 yılları arasında TMMOB Yönetim Kurulu Üyeliği, aynı dönemde TMMOB Petrol Mühendisleri Odası’nda Genel Sekreter, Genel Başkan Yardımcısı ve 2 dönem de Genel Başkanlık görevlerinde bulundu. 2000-2007 yılları arasında, Avrasya Stratejik Araştırmalar Merkezi (ASAM) Başkan Yardımcılığı ve Genel Koordinatörlüğü görevlerini üstlendi. Aynı dönemde ASAM Enerji, Çevre ve Teknoloji Masası Başkanlığı görevini de sürdürdü. 2 dönem, Dünya Enerji Konseyi Yönetim Kurulu Üyeliği yaptı.
Başkent Üniversitesi, İstanbul Kültür Üniversitesi, Ankara Üniversitesi SBF, ODTÜ ve Bilkent’te, dünya ve Türkiye enerji politikaları üzerine lisans ve lisansüstü dersleri verdi.
Halen Bilkent Üniversitesi’nde “Dünya Enerji Politikaları” (lisans) ve “Enerji-Jeopolitik ve Politika” (lisansüstü) derslerini veriyor.
Halen enerjienergy.com portalı (bilgi erişim kapısı) Genel Yayın Yönetmeni.
Halen TMMOB Petrol Mühendisleri Odası Enerji Politikaları Çalışma Grubu Başkanı; TMMOB Yüksek Onur Kurulu (Y) Üyesi.
Halen Cumhuriyet Halk Partisi Enerji Komisyonu Başkanı.
Çok sayıda Türkçe ve İngilizce makalesi var. Yurtiçi ve dışındaki çeşitli yazılı ve görsel yayın kuruluşları, Pamir’in enerji politikaları konusundaki görüşlerine sık sık başvuruyor ve yayınlıyorlar.