Hayy Kitap Duyuru
Arama
Joy Cowley

Joy Cowley

Yazar hakkında merak ettikleriniz…

Yazar Hakkında

Yeni Zelanda’nın en üretken ve başarılı yazarlarından Joy Cowley’nin çocuklar için yazma macerası, henüz 16 yaşındayken, bir gazetenin çocuk sayfasının editörlüğünü yaptığı dönemde başladı. O günden bu yana sayısız metin kaleme alan yazarın kitapları ödüller aldı ve çok sevildi.
Kendini bildi bileli yazma serüveninin içinde olan Cowley, çocuklarından birinin okumada zorlandığını fark etmesi üzerine okuma güçlüğü çeken çocuklar için öyküler yazmaya başladı. Otuz yıl boyunca çocuklarla okullarda ve çeşitli etkinliklerde bir araya gelen, atölye çalışmaları düzenleyen yazar, çocuklarla olan bağının kopmasının onlar için yazamaması anlamına geleceğini düşünüyor; yazmak için ihtiyaç duyduğu enerjinin çocuklardan kendisine aktığına, ardından onlara geri döndüğüne inanıyor.
Cowley yazmadığı zamanlarda eşi Terry, dört çocuğu, on üç torunu ve torunlarının çocuklarıyla zaman geçirmekten hoşlanıyor. Yün eğirmek, örgü örmek, ağaç tornacılığı gibi renkli uğraşıları olan Cowley, resim yapmayı, piyano çalmayı ve denizde olmayı seviyor.
2008’de Yeni Zelanda Yılın Çocuk Kitabı Ödülü’nü alan Yılan ile Kertenkele, yazarın Türkçeye çevrilen ilk kitabı.