Hayy Kitap Duyuru
Arama
Doç. Dr. Işıl Uzun Çilingir

Doç. Dr. Işıl Uzun Çilingir

Yazar hakkında merak ettikleriniz…

Yazar Hakkında

1977 yılında Gaziantep’te doğdu. 2002 yılında Cerrahpaşa Tıp Fakültesi’nden mezun oldu. 2003 yılında ‘Tıpta Uzmanlık’ sınavında Türkiye derecesi yaparak 1. tercihi olan İstanbul Tıp Fakültesi’nde Kadın Hastalıkları ve Doğum ihtisasına başladı. 2015 yılında ikinci ihtisası olan Perinatoloji yan dal uzmanlığına başladı. 2018 yılında doçentlik unvanını almaya hak kazandı.
Ulusal ve Uluslararası yüksek etkili birçok dergide çok sayıda makaleleri yayınlanmıştır. Üniversite destekli bilimsel projesini 2018 yılında tamamlamış, proje, alanında dünyanın en önemli dergilerinden Placenta’da yayınlamıştır.
Evli ve iki kız çocuğu annesidir.
İlk kez 2000 yılında tıp fakültesinde pediatri stajında karşılaştığı Prof. Dr. Ahmet Aydın’ı tanımasıyla tıbbi öğretilere, beslenmeye ve hastalıklara karşı bakış açısında köklü değişimler yaşamaya başlamış, ilerleyen yıllarda giderek artan bir biçimde gerçek bir sorgulama ile birlikte beslenme ve hastalıklar ilişkisini irdelemiştir. Yoğun okuma ve eğitimlerin ardından modern tıbbın eksikliklerini sorgularken, iyileşmenin bilinenlerin ötesindeki bağlantılarını aramaya başlamış, bu yönelişle kadim öğretileri, Doğu tıbbını ve tüm şifa metotlarını incelemiştir. Bu derin yolculukta insanın bedenden ibaret olmadığı bilgisi ile ve zihinsel süreçlerin iyileşme ve hastalıklar üzerindeki inanılmaz etkileriyle karşılaşmış, araştırmalarını bu yöne kaydırarak beynin çalışma sistemi ve iyileşme üzerindeki etkilerini aydınlatabilmek için araştırmalar yapmış ve çeşitli eğitimlere katılmıştır.
Yıllar içinde sentezlediği tüm bilgileri, ‘self healing’ adını verdiği dört ayaklı bir sistem haline getirmiş, vücudun mevcut olan ve her türlü iyileşmenin kökeninde bulunan kendini iyileştirme kapasitesinin nasıl aktive olduğunu insanlarla paylaşmaya karar vermiştir.