Hayy Kitap Duyuru
Arama
Doç. Dr. Esma Sayın

Doç. Dr. Esma Sayın

Yazar hakkında merak ettikleriniz…

Sosyal Medya

Yazar Hakkında

2001 yılında Uludağ Üniversitesi İlahiyat Fakültesi’nden mezun oldu. Aynı yıl Felsefe ve Din Bilimleri Anabilim Dalı, Din Psikolojisi Bilim Dalı’nda yüksek lisans çalışmasına başladı. 2003 yılında “Namazın Karakter Gelişimi Üzerine Etkisi” isimli tezini tamamladıktan sonra, Temel İslam Bilimleri Bilim Dalı, Tasavvuf Ana Bilim Dalı’nda doktora çalışmalarına başladı.

2010 yılında, “Tasavvuf Kültüründe İbadetler ve Hac Örneği” isimli doktora teziyle doktora öğrenimini bitirdi. Aynı yıl, Hakkâri Üniversitesi Eğitim Fakültesi Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Öğretmenliği Bölümüne bölüm kurucu öğretim üyesi ve yardımcı doçent olarak atandı. 2012 yılında, Hakkâri Üniversitesi İlâhiyat Fakültesi Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Öğretmenliği Bölümü’nde dekan yardımcısı ve Temel İslâm Bilimleri bölüm başkanı olarak görev yaptı.
2013-2015 yılları arasında, Adıyaman Üniversitesi İslamî İlimler Fakültesi’nde senato üyesi, dekan yardımcısı ve bölüm kurucu öğretim üyesi olarak görev yaptı. 2019 yılında Temel İslam Bilimleri Tasavvuf Ana Bilim Dalı’nda doçent unvanını alan Sayın, halen Balıkesir Üniversitesi İlahiyat Fakültesinde Tasavvuf Ana Bilim Dalı’nda öğretim üyesi olarak görevini sürdürmektedir.

Üniversiteye geçmeden önce Sayın; Arapça öğretmenliği, daha sonra Diyanet İşleri Başkanlığı’na bağlı olarak Kur’ân kursu öğreticiliği, cami ve cezaevi vaizeliği görevlerinde bulunduktan sonra dinî yayınlar editörlüğü yaptı. Arapça ve İngilizce bilmektedir. Ulusal-uluslararası düzeyde kitapları ve makâleleri yayınlanmaktadır. Diğer yayınevlerinden yayımlanan kitapları şunlardır: Kâşife İsimli Eserinde Ali Şuûri’nin Tasavvufî Meselelere Yaklaşımı, Emin Yayınları, 2018., The Most Magnificent Prayers for Spritual Healing, Lambert Academic Publishing, Mauritius, 2018., Tasavvuf Eğitimi, Hafıza Teknikleriyle Tasavvuf Kavramları, Rağbet Yayınları, İstanbul, 2018., Sufism Therapy, Lambert Academic Publishing, Berlin, 2018., Prayer Therapy, Lambert Academic Publishing, Berlin, 2017., Tasavvufî Aşkla Esmâü’l-Hüsnâ, Emin Yayınları, Bursa, 2016., Namaz ve Karakter Gelişimi, Nesil Yayınları, İstanbul 2014., Tasavvuf Terapisi, Nesil Yayınları, İstanbul, 2014., Haccın Kalbine Yolculuk, Nesil Yayınları, İstanbul, 2012., Anne Kucağı Namaz, Nesil Yayınları, İstanbul, 2012., Dua Terapisi, Nesil Yayınları, İstanbul, 2011.

Hayykitap’tan yayımlanan kitapları:
Dua Terapisi, Aralık 2020
Tasavvuf Terapisi, Aralık 2020
Namaz Terapisi, Aralık 2020
Manevi-Psikolojik Gelişim 3’lü Set, Aralık 2020