Hayy Kitap Duyuru
Arama
Doç. Dr. Diyetisyen Emel Özer

Doç. Dr. Diyetisyen Emel Özer

Yazar hakkında merak ettikleriniz…

Yazar Hakkında

1958 yılında Konya’da doğdu. İlk ve orta öğrenimini Ankara’da Alpaslan İlkokulu ve Deneme Lisesi’nde tamamladı. 1981 yılında Hacettepe Üniversitesi, Beslenme ve Diyetetik bölümünden mezun oldu.
1981–1985 yıllarında Ankara Üniversitesi Veteriner Fakültesi Besin Hijyeni ve Kontrolü Kürsüsünde,1985-1987 yıllarında Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi İç Hastalıkları Ana Bilim Dalında görev aldı. 1987 yılında İstanbul Üniversitesi İstanbul Tıp Fakültesi İç Hastalıkları Anabilim Dalı Diyabet Bilim Dalında göreve başladı.
Uzmanlık eğitimini 1990-1993, doktora eğitimini 1994-1999 yılları arasında İstanbul Üniversitesi İstanbul Tıp Fakültesi Beslenme Bilim Dalında yaptı. 2005 yılında Beslenme ve Diyetetik bilim dalında Doçent unvanını aldı.
1987-2002 yıllarında Deneysel Tıp Araştırma Enstitüsü (DETAE), Diyabet Araştırma ve Uygulama Birimi’nde de görev aldı. 1993 yılı Ekim-Kasım aylarında İngiltere’de St. Richard Hastanesi Diyabet Merkezi (Chichester), Stoke Mandeville Hastanesi Diyabet Merkezi (Aylesbury), Queen’s Tıp Merkezi Üniversite Hastanesi Diyabet Birimi (Nottingham), Gloucestershire Royal Hastanesi Diyabet Birimi (Gloucester)’nde misafir ve gözlemci diyetisyen olarak bulundu.
1994 yılında İstanbul Üniversitesi Diyabet Bilim Dalı’nın, Deneysel Tıp Araştırma Enstitüsü’nde başlattığı ‘Hasta Okulu’nda diyabet eğitimcisi olarak görev aldı. Evli ve bir çocuk annesi olan Emel Özer’in yurtdışı ve yurtiçinde yayınlanmış 100’ü aşkın bilimsel yayını, 3 kitabı ve 6 kitapta bölüm yazarlığı vardır. 25 yıldır diyabet alanında çalışan ve Türkiye’nin ilk Diyabet Diyetisyeni olarak bilinen Özer, Uluslararası Diyabet Federasyonu yayını olan ‘International Curriculum for Diabetes Health Professional Education’ kitabının eleştirmenliğinde görev almıştır ve Türkiye Diyabet Vakfı kurucu üyesidir.