Hayy Kitap Duyuru
Arama
Abdurrahman Dilipak

Abdurrahman Dilipak

Yazar hakkında merak ettikleriniz…

Yazar Hakkında

1949 yılında Osmaniye’nin Düziçi ilçesine bağlı Haruniye’de Ali Bey ve Fatma Pakize Hanım’ın çocuğu olarak doğdu. Anne tarafından Adanalı, baba tarafından Kahramanmaraş’lıdır. Kahramanmaraş’ta başlayan İmam-Hatip öğrenimini 1969 yılında Konya İmam Hatip Lisesi’nden mezun olarak tamamladı. Güzel Sanatlar Akademisi’ne girmek için resim dersleri alan Dilipak, İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Arap ve Fars Filolojisi Bölümü’ne girdi. Burada iki sene okuduktan sonra geçtiği İstanbul Ticari İlimler Akademisi Gazetecilik ve Halkla İlişkiler Yüksek Okulu’ndan 1980 yılında mezun oldu.

Yazarlık hayatı 1961 yılında, henüz 12 yaşındayken katıldığı bir kompozisyon yarışmasında dereceye girmesiyle başladı. İlk gazete yazısı 1963 yılında Yeni İstanbul Gazetesi, gençlik sayfasında yayınlandı. 1964 yılında Düziçi’nde, kısa süreli olarak Kasırga isimli bir kartela gazete çıkarttı. Aynı yıl semazenlik de yapan Dilipak 1968’de ise judo antrenörü oldu. 1969’da, DSİ 6. Bölge Müdürlüğü’nde Arazi Elektirifikasyonu Kontrolörü olarak çalışma hayatına başladı.

12 Mart 1971 darbesini müteakiben, Afyon’da Milli Nizam Partisi Gençlik Teşkilatı’nı kurdu ve burada yayınladığı bir bildiri sebebiyle ‘Milli Nizam Davası’nda mahkûm oldu. Dosyası Yargıtay sürecindeyken İstanbul’a giden Dilipak 1974 affı ile cezaevine girmekten kurtuldu.

1972’de Fetih Yayınevi’ni ve Her-Tür Yayın Dağıtım Şirketi’ni kurdu, 1973’te Yeni Sanat Dergisi Yayın Kurulunda yer aldı. Aynı yıl MTTB Sinema Kulübü üyesi oldu. Ardından, Burak Film Kurucu Ortakları arasında yer aldı ve milli sinema tartışmalarına katıldı. 1977’de Adım Dergisi Genel Yayın Müdürü, 1988-1990’da Dış Politika Dergisi Yayın Yönetmeni, 1972-1993’te Milli Gazete yazarı, 1978-93’te Hicret Dergisi Genel Yayın Müdürü, Seriyye Dergisi Sorumlu Yazı İşleri Müdürü, 1994’te Cıngar mizah dergisinde yazarlık yaptı. En uzun yazı serüveni Akit gazetesinde olan Dilipak burada 30 yıl boyunca yürüttüğü köşe yazarlığından Eylül 2022’de ayrıldı.

Abdurrahman Dilipak, söz ve yazılarından dolayı bu güne kadar 500 yıldan daha fazla mahkumiyet talebi ile yargılandıysa da hiç mahkûm olmadı. 28 Şubat döneminde haftada 5 gün mahkemeye çıktığı hatta bir günde 5 farklı duruşmaya çıktığı oldu. Asliye Ceza, Sulh Ceza, Ağır Ceza, DGM ve Askeri Ceza Mahkemelerinde yargılandı.

Son yıllarda çalışmalarını yeni teknolojilerin olası risklerine ve küresel güçlerin insanlık üzerindeki oyunlarına yoğunlaştıran ve bu konuda kamuoyunu yazıları ve konferanslarıyla uyarmayı görev edinen Dilipak’ın, Asiye Dilipak ile evliliğinden 4 çocuğu ve 7 torunu vardır.

Hayykitap'tan yayımlanan kitapları:
Yarının Dünyası, Ocak 2023