Hayy Kitap Duyuru
Arama

Zeugma’nın Kayıp Gözbebeği

Ön kapak Arka kapak

Macera dolu tüylü bir kovalamaca!

Satın Al

Kitap Özeti

Önsözünü Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin’in yazdığı bir çocuk öykü kitabı bu. Ve Türkiye’de ilk! İlk kez bir müze, çocuklara macera dolu bir hikaye eşliğinde anlatılıyor. Tarih ve kültür, eğlenceli ve komik bir dille sevdiriliyor çocuklarımıza. Çingene Kızı’nın gözbebeğini çalan fare ve onun yakın dostu bir köstebek gezdiriyor çocukları Türkiye’nin gözbebeği olan Gaziantep Zeugma Mozaik Müzesi’nde…

Elif Ayla’nın yazıp, Elif Yemenici’nin resimlediği bu eğlenceli kitap çocuklar için bir müze daveti. Biz büyükler adına arkeoloji diyelim, çocuklar tarih öncesi tarih desin; bilimsel merak şahane, öyküler bahane.
Zeugma’nın tuhaf köstebeği Kös, Çingene Kızı’nın gözbebeğini çalan fare Kahve ile zorunlu bir yolculuğa çıkar. Yolda karşılaştıkları mitoloji kahramanlarıdır. Nehir krallarını kıskanç kraliçeler, zalim prensleri merhametli prensesler kovalar. Gözbebeği yerine konana kadar bir aynadan destek alıp düşmanını yenen kahramanlara da rastlanır, topuğundan başka yerinden ölmeyenlere de.
Kahve ve Kös’ün Zeugma kazı alanında başlayıp, Zeugma Mozaik Müzesi’nde devam eden maceraları, çocuklara gerçek bir müze gezisi yaptırıyor, mitolojiden lezzetler tattırıyor. Sadece mitolojiden mi, tabii ki Gaziantep yemeklerinden de….
Önsözünü Gaziantep Belediye Başkanı Fatma Şahin’in yazdığı Zeugma’nın Kayıp Gözbebeği, çocuklara kaybetmek istemediğimiz şehir, tarih ve kültür bilincini eğlenceli, maceralı bir dille vermeye çalışan güzel bir çalışma. Kitap tarih öncesi tarihe yapılan mizahi bir yolculuk. Eğlenceden kaçmadan ama eğlenceyi metnin baş köşesine koymaktan kaçınan bir edebiyat yapıtı.

Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin’in Önsözünden:
Sevgili çocuklar,
Gaziantep sınırları içerisinde yer alan Zeugma Antik Kent’i, binlerce yıl önce hareketli bir yaşamın sürdüğü, Fırat’ın kenarında kurulan, önemli bir ticaret şehriydi. Bu liman kenti, tarihsel süreç içinde bölgemizdeki şehirleşmede önemli bir role sahip olmuştur. Elinizde bulunan bu kitap ile Zeugma’da yaşayan insanların yaşam tarzlarını, kültürlerini, onların sanatla nasıl yakından ilişki kurduklarını tanıyabilme imkânı elde edeceksiniz. Her biri ayrı değer olan muhteşem mozaiklerin o dönemde yaşayan insanların hayatlarıyla nasıl iç içe geçtiğini göreceksiniz.
Bereketli Hilal de denilen bu coğrafyada bizden önce yaşamış medeniyetleri öğrenmeniz, o medeniyetlerin tarihi, sanatını bu kitaplarla tanımanız tarihsel bilincinizi artıracak, sanata ilgi duymanızı sağlayacaktır. Böylece hem geçmişimizi hem de bugünümüzü daha sağlıklı değerlendirme yeteneği kazanacaksınız.
Tarihsel mirasın ve kültürün korunmasını sağlayacak nesillerin yetişmesi bu türlü çalışmalar ile gerçekleşecektir. Bu çalışma ile sizler tarih sevgisini kazanacak, tarihimiz ve kültürel zenginliklerimiz hakkında bilgi sahibi olacaksınız.

Kitabı Paylaş

KİTABI PAYLAŞARAK ÇEVRENİZE HABER VERİN.

Elif Ayla

Elif Ayla

Yazar hakkında merak ettikleriniz…

Elif Ayla Kitapları

Bu kitabı 1437 kişi görüntüledi.