Hayy Kitap Duyuru
Arama

Yemezler!

Ön kapak Arka kapak

Bilimsel verilerle gıda-hastalık ilişkisi!

Satın Al

Kitap Özeti

Çok değil, olsa olsa otuz yıl kadar önce hayatımızda “bozulabilen” gıdalar vardı. Çürük yumurtanın berbat koktuğunu, günlük sütün fazla bekletilince kesildiğini, tavuğun tencerede bir-bir buçuk saatten önce haşlanmadığını bilirdik. O zamanlar yoğurt dayanıklı beyaz eşya gibi değildi, ekşirdi. Oysa şimdi… Market rafları ve buzdolapları isteseniz de bozulmayan yumurtalar, ekşimeyen yoğurt, bozulmayan UHT süt, yirmi dakikada pişiveren piliçlerle dolu.

Endüstri, insanın mikrop fobisini sonuna kadar kullanarak steril gıdalar üretmeyi başardı ve bunu yaparken Batı bilimini de arkasına aldı, dolayısıyla hiç kimsenin söyleyecek sözü kalmadı. Sonuçta bilim destek verince, bilimsel çalışma verileri ortaya konunca akan sular durur. Buna karşılık, gıdaların değişen (ve fakirleşen) içeriğiyle değişen (ve artan) hastalık profili arasında sıkı bir bağlantı olabileceği üzerinde duran; gıda niyetine tükettiğimiz, doğal içeriğini tamamen yitirmiş, raf ömrü yıllarca bozulmayacak denli uzun olan ürünlerin yarattığı riski irdeleyen olmadı.

Bizler de dayatılanı olduğu gibi kabullenmekle yetindik. Gel zaman git zaman geleneksel beslenme alışkanlıklarımızı, neyin yenebilir neyin yenemez olduğunu unuttuk. Batı biliminin verilerini farklı bir bakış açısıyla değerlendirmenin, belletilen dogmatik beslenme öğretisini sorgulamanın, yıllar içinde bize unutturulanları hatırlayıp hayata geçirmenin ve bu bilgiyi sonraki kuşaklara aktarmanın zamanı geldi. Neyse ki, artık beslenmeyle ilgili daha çok konuşmaya, tartışmaya, sormaya, yanıt aramaya, bakış açımızı değiştirmeye başladık. Bilgi halka açık olduğu sürece değişimin başlayabileceğini gördük.

Dr. Yavuz Dizdar beslenme konusundaki okumaları, gözlemleri, paylaşımları, özellikle kanser hastalarıyla ilgili klinik deneyimi ışığında beslenme “ilmi”ni gözden geçiriyor. Batı biliminin 1800’lerin sonlarından başlayan verilerini mercek altına alan Dizdar, biyolojinin ve başta kanser olmak üzere hastalıkların mekanizmalarını farklı bir bakış açısıyla gözden geçiriyor. Doğal döngülerle ve insanın doğasıyla uyumlu olmayan, “bozulmayı bile beceremeyen”, dolayısıyla aslında insanın hak ettiği sağlıklı gıda kapsamına girmeyen endüstriyel ürünler ve Batı biliminin kâğıttan kuleleri için Yemezler! diyor.

Kitabın Bölümleri:

Giriş: Batı akademisine “beslenme temelinde” samimi bir eleştiri
Bölüm 1: Bilimin endüstrileşme süreci
Bölüm 2: Beslenmenin genel felsefesi
Bölüm 3: Sindirim işlevi ve mekanizması
Bölüm 4: Beslenme neden gelenekseldir?
Bölüm 5: Beslenme ve hastalık ilişkisi
Bölüm 6: Gıdanın endüstrileşmesi, uzun raf ömrünün tarihçesi
Bölüm 7: Süt, yoğurt ve ayranın bozulması
Bölüm 8: Aşırı fiziksel işlem
Bölüm 9: Biyolojinin kötüye kullanılması: Endüstriyel et, piliç ve yumurta
Bölüm 10: Şeker neden zararlıdır
Bölüm 11: Tarım ilaçları, zararlılarla mücadelenin çok daha ötesi
Bölüm 12: Endüstriyel gıda nasıl hasta eder?
Bölüm 13: Çıkarımlar
Bölüm 14: Beslenmenin ekonomisi, uluslararası boyutta derin ticaret zinciri

Kitabı Paylaş

KİTABI PAYLAŞARAK ÇEVRENİZE HABER VERİN.

Dr. Yavuz Dizdar

Dr. Yavuz Dizdar

Yazar hakkında merak ettikleriniz…

Dr. Yavuz Dizdar Kitapları

Bu kitabı 1722 kişi görüntüledi.