Hayy Kitap Duyuru
Arama

Yare

Ön kapak Arka kapak

Ten bilmez… Can Allah’ı özler.

Satın Al

Kitap Özeti

Sevdiysen bir fazlasın.

Kaybedersen üzülme, korkma!

Sen ebedi varsın!

*

Rabbim!

Gönlümüz üşür, felahınla ısıt!

Gönlümüz tutuşur, ferahınla serinlet!

*

Sevsek yeter, şükretsek kâfi, insan olsak tamamdır…

*

Saat yarayı kan geçiyor.
Vakit tükendi, can geçiyor.

*

Konuşsak yıldırım düşer, sussak fırtınadır!

Aşkullah’ın yazarı Tolga Akpınar, Yâre isimli kitabında insanın bu “iki kapılı han”da geçirdiği zamana, yaptıklarına odaklanıyor, O’na giden yolda karanlığın perdesini aralamaya çalışıyor.

Çünkü çek tesellin var…

Bu dünyanın elle tutulur, gözle görülür çıplaklığında, çiğliğinde…

Renkler gözlerini kamaştırıp seni kör etmediyse,

İçine gömüldüğün dünyada sadece gördüğüne, sahip olduğuna tutunmadıysan sımsıkı,

Bunun bir rüya olduğunu, uyanacağını unutmadıysan,

Geceleri yalnızlık duyuyorsan ta yüreğinde,

Tepeden tırnağa ten bilmediysen kendini,

Emanet aldığın canını unutmadıysan,

Can özlüyorsa,

Ve canın yanıyorsa, yaralıysan,

“Bir” vav gibi işliyse içinde bu güzel yara,

Tek tesellin duyduğun özlemdir Yâre…

Peki bunu nasıl yapacağız, o özlemi yüreğimizde nasıl diri tutacağız, nasıl teselli bulacağız? Tolga Akpınar kitabında buna odaklanıyor, cevaplar arıyor. Yazarın önceliğini kalp ve kalbin temizliği oluşturuyor. Bunu sağlamanın da öncelikle doğru ahlakla ahlaklanmaktan geçtiğini belirtiyor. “O halde, biz önce Allah’ı sonra O’nun dediklerini yapan, ahlaklı, onurlu, yüzü kızaran, haksızlık etmeyen, haksızlığa karşı susmayıp gücü yetmese dahi buğz eden, doğru söyleyen, doğru yaşayan insanları dost edinmeliyiz. O halde biz Allah’ı ve Allah’ın dostlarını dost edinmeliyiz.”

Ahlakın karanlık gecenin ayı, yıldızı olduğunu belirten yazar, tasavvufun en önemli düsturlarından birine de işaret ediyor: Ne yaparsan yap, Allah için yap. “Hiçbir insan, uğrunda derbeder olunacak, acılara gömülünecek, hatta ölünecek bir varlık değildir. Dost’a muhabbet, yâr’e sevgi duyulur. Bir insan muhabbet ve sevgiyi de Allah rızası için duymalıdır. Muhabbet ve sevgi Allah rızası için olursa, insanı hakiki Aşk’a, Allah aşkına, Allah’a götürür. Çünkü hakiki aşk, Allah için Allah’a olan aşktır.”

Yazarın vurgu yaptığı en önemli kavramlardan biri de erdem. Yazar, Mevlana’dan alıntıladığı, “İnsan yaz olunca kışı, kış olunca da yazı ister. Bir hale asla rıza göstermez. Ne darlıktan ne bolluktan ne de boşluktan hoşlanır. Rahata erişince de inkâra meyleder, efendisine ne de nankördür o,” ifadesiyle, insanın isteklerinin bir nihayeti olmadığını vurguluyor ve erdemin yaradılışımızda olduğunu, bu erdemleri ortaya çıkarabilmek, hatırlamak için doyumsuzluk, hırs ve nefsani isteklerin azaltılması gerektiğini belirtiyor. İşte belki böylece insanın özünde olana tekrar kavuşabileceğini, O’na duyulan hasretin hatırlanabileceğini vurguluyor.

Kitabı Paylaş

KİTABI PAYLAŞARAK ÇEVRENİZE HABER VERİN.

Tolga Akpınar

Tolga Akpınar

Yazar hakkında merak ettikleriniz…

Tolga Akpınar Kitapları

Bu kitabı 1216 kişi görüntüledi.