Hayy Kitap Duyuru
Arama

Sakatat

Ön kapak Arka kapak

Türkiye’de ilk! İlginç tarihi, tarifleri ve sağlık boyutu ile…

Satın Al

Kitap Özeti

Sakatat aslında engin bir deniz… Tarihe baktığımız zaman en fakirin masasından tutun da en zenginin sofrasına kadar sıkça rastlıyoruz ona. Türklerin en çok sevdiği yiyeceklerden…

Seyyar aşçılar tarafından sokakta satılmış, halkı doyurmuş… Tarihi lokantaların, meyhane kültürünün aranan parçası olarak sofralardan eksik olmamış… Ciğerci dediğimiz, sadece sakatatın satıldığı bir meslek kolu oluşturmuş…

Çocukluğunda sakatatların piştiği bir evde büyüyen ve o günlerden itibaren sakatata ilgi duyan ünlü genç şef Pelin Dumanlı, üniversite yıllarında da konunun ne kadar derin ve daha önce hiç çalışılmamış olduğunu fark etti. Bir de yemek tarihi alanında yaptığı araştırmaların tadına varınca, gastronomiden mezun olduktan sonra yüksek lisans tez konusu olarak sakatatı seçti.

İki yıl boyunca çeşitli röportajlar, mezbaha ve ciğerci ziyaretleri, kaynak taramaları sonunda kendine çok geniş bir çalışma alanı oluşturdu ve sonunda ortaya Türkiye’de sakatat ile ilgili yazılmış en kapsamlı bu kitap çıktı.

Bu kitap sakatat ile ilgili yazılmış dünyada dördüncü, ülkemizde ise ilk olma özelliği taşıyor. Bu kitabı okuyunca, sakatat yemek tariflerini zevkle uygulayıp afiyetle yiyeceksiniz. Sakatatın sağlığınıza faydasını göreceksiniz.

Kitaptan ilginç bir tarif!

SAKATAT GÜZELLEMESİ

Malzeme:
1 adet kuzu ciğer (Arnavut ciğerlik doğranmış, zarı alınmış, yıkanmamış)
2 adet kuzu yürek (temizlenmiş, yaklaşık 1,5 cm’lik parçalara
doğranmış ve ılık suda bekletilmiş)
2 adet kuzu böbrek (temizlenmiş, yaklaşık 1,5 cm’lik parçalara
doğranmış ve ılık suda bekletilmiş)
Defne yaprağı

Hazırlama:
Önceden suda bekletilmiş çöp şişlere sırasıyla sakatatları dizin, aralarına defne yaprağı da ekleyin. Izgarada yaklaşık 8 dakika pişirin, yanında ayrı minik kâselerde kimyon, kekik, kırmızı pulbiber ile servis ederseniz hoş bir sunum olur.

Kitabı Paylaş

KİTABI PAYLAŞARAK ÇEVRENİZE HABER VERİN.

Pelin Dumanlı

Pelin Dumanlı

Yazar hakkında merak ettikleriniz…

Pelin Dumanlı Kitapları

Bu kitabı 1763 kişi görüntüledi.