Hayy Kitap Duyuru
Arama

Organ Nakli Hakkında Gizlenen Gerçekler

Ön kapak Arka kapak

Çok tartışma yaratacak bu kitapta organ nakli ve beyin ölümü konuları masaya yatırılıyor.

Satın Al

Kitap Özeti

Organ nakli, çağımızın ‘bıçak sırtı’ konularından biri. Bir annenin çocuğuna ya da eşlerin, akrabaların kendi rızalarıyla birbirine organ bağışlamasında elbette bir beis yok. İlk bakışta böyle görünse de acaba ‘tıp sektörü’ her zaman böyle masum mu bakıyor nakil olayına?

Toplumun vicdanına seslenerek yapılan çağrılar hayat kurtarıyor belki. Nakil taraftarları dinî kurumları ve tıp otoritelerini arkasına almak konusunda hiç sıkıntı çekmiyor. Ama ne pahasına?

Alıcıyı da vericiyi de ömür boyu kullanmak zorunda kalacağı ilaçlara mahkûm etmek işin bir boyutu… Peki ya nakilleri mümkün kılan ama neme nem bir şey olduğu konusunda tıp otoritelerinin bile tam anlamda hemfikir olamadığı ‘beyin ölümü’ ne demek? Beyin ölümü gerçekleşen biri gerçekten ölmüş müdür? Beyin ve beden başka başka zamanlarda mı ölür? Ailesi, yakınları “beyni öldü” denilen bir kişinin organları için nakil izni verme konusunda nasıl bir ‘mülkiyet’ hakkına sahip olabilirler? Beyin gerçekten öldüyse neden nakil sırasında verici kişiye anestezi yapmak gerekiyor? Yıllarca bitkisel hayat denilen halde kalıp bir anda uyanarak kaldığı yerden hayatına devam eden hastalara dair öykülere ne demeli o zaman?

Sağlık ve Gıda Güvenliği Hareketi Başkanı Kemal Özer, hastalığa ve sağlığa bakışınızı değiştirecek kitabında organ nakli ve beyin ölümü konularını masaya yatırıyor. Yaradan’ın insana verdiği bedeni ‘yedek parça deposu’ haline getiren 21. yüzyıl bilimine ve tıbbına farklı bir perspektiften bakmamızı sağlıyor.

Kitabın Bölümleri:
Birinci Bölüm: Ölümle İlgili Kavramlara Farklı Bir Bakış
İkinci Bölüm: Türkiye’de Organ Naklinin Tarihçesi
Üçüncü Bölüm: Ölü, Ölmemişse!
Dördüncü Bölüm: Ölüm Teşhisindeki Soru İşaretleri
Beşinci Bölüm: Organ Nakline Bağlı İlaç Bağımlılığı
Altıncı Bölüm: Organ Nakledilenleri Bekleyen Riskler
Yedinci Bölüm: Dinlerin Organ Nakline Bakışı
Sekizinci Bölüm: Hekimlerin Ahlakı
Dokuzuncu Bölüm: Organ Turizmi: Fakirler Hep Verici Zenginler Hep Alıcı!
Onuncu Bölüm: Kürtaj ve Sonrası
Onbirinci Bölüm: Hayvandan İnsana Nakil ve Kanibalizm
Onikinci Bölüm: Ölümsüzlük Arayışı!

Kitabı Paylaş

KİTABI PAYLAŞARAK ÇEVRENİZE HABER VERİN.

Kemal Özer

Kemal Özer

Yazar hakkında merak ettikleriniz…

Kemal Özer Kitapları

Bu kitabı 1965 kişi görüntüledi.