Hayy Kitap Duyuru
Arama

Kaktüs Çiçeğinin Sürgünü

Ön kapak Arka kapak

Suriye savaşının ‘sansürsüz’ romanı!

Satın Al

Kitap Özeti

Mahallenize vakum bombası düşse… Yurdunuzdan sürgün edilseniz… Kirli savaşta masum bir çocuk olsanız… Turist olarak gezdiğiniz ülkeye mülteci olarak sığınsanız… Ve yanınıza bir avuç toprak parçasından başka alacağınız hiçbir şeyiniz olmasa! Siz ne yapardınız?

Rima’nın artık bu dünyada sahip olduğu tek eşya üzerindeki pembecik entarisiyle pabuçlarıydı. Bilinmeze doğru çıkacakları sürgün yolculuğunda yanına alabileceği ne bir valizi ne bir çantası ne bir poşeti vardı, ne de bunların içini doldurabileceği eşyası. Sadece entarisinin küçücük cepleri. Sarılıp vedalaşabileceği bir insan ya da bir meyve ağacı da yoktu. Köşede dikenleri ve rengini yitirmiş çiçekleriyle boynu bükük duran bir kaktüs sadece… Dikenlerine aldırmadan ve hiç tereddüt etmeksizin kaktüs çiçeğine sarıldı, dibinden bir avuç toprağı pembe entarisine doldurdu.
“Güle güle kaktüs! Güle güle Suriye!”

İsmail Keskin, yanıbaşımızdaki kirli savaşta yitip giden mülteci çocukların hikâyelerine omuz veriyor. Halep’ten Gaziantep’e, oradan İstanbul’a, oradan da Edirne ve Meriç’in öte kıyısındaki Evros’a uzanan bu roman, son üç yılda mülteciler ve insan hakları ihlalleri üzerine yazılmış raporlardan yola çıkarak kurgulandı. Savaşın milyonlarca kişiye yaşattıklarına kelimelerle şahit olurken, barışın ve hayatın değerini içinizde hissedeceksiniz. “Savaşa karşı herkes bir şey yapabilir!” diyeceksiniz. Ve bakalım güzel yüzlü ürkek ceylan Rima’yı ve Kaktüs ailesini kurtarabilecek misiniz?

Kaktüs Çiçeğinin Sürgünü Halep-İstanbul, tarihçi yazar İsmail Keskin’in ikinci romanı. Tıpkı ilk romanı Hediye Evdoksia gibi bu roman da okuyucuya “Neden savaşa karşı hayatın yanında yer almalıyız?” sorusunun cevabını sunuyor. İsmail Keskin’in arşiv ve rapor belgeleri arasında bir detektif titizliğinde çalışabilme yeteneği ve kurgu zekâsı romanı, tarihe not düşülecek bir anlatıya dönüştürüyor. Bir solukta okuyacağınız bu belgesel roman, size Halep ve İstanbul arasında kan ve gözyaşıyla döşenmiş olan “mültecilik” yolunu gösterecek.

Bu roman savaş vahşetinin aileler ve çocuklar üzerindeki silinmez izleri silinmesin diye yazıldı! Okuduktan sonra bir daha asla “Bize ne!” diyemeyeceksiniz!

Kitabı Paylaş

KİTABI PAYLAŞARAK ÇEVRENİZE HABER VERİN.

İsmail Keskin

İsmail Keskin

Yazar hakkında merak ettikleriniz…

İsmail Keskin Kitapları

Bu kitabı 1240 kişi görüntüledi.