Hayy Kitap Duyuru
Arama

Hayatı Uzatmanın Sırları

Ön kapak Arka kapak

Türk halkını ‘iyileştirmeye’ yönelik yepyeni bir yaklaşım: İntegratif sağlık! Bedeni gençleştiren, ruhu güzelleştiren reçeteler bu kitapta…

Satın Al

Kitap Özeti

“Geliştirdiğim integratif (bütüncül) sağlık yaklaşımı Türk halkının genetik hafızasına yani fıtratına uygun. Çünkü onun hem bedensel hem de duygusal ihtiyaçlarını dikkate alıyor.
Bu ‘yeni’ yaklaşımda önce negatiflerden kurtulun diyorum. Yılların biriktirdiği toksinlerden, fazla kilolardan, yalan yanlış reçetelerden… Manevi boşluklardan, küskünlüklerden, dargınlıklardan, stres kaynaklarından, sevgisizlikten… Ve sonra bu toprakların güzellikleriyle, pozitiflikleriyle doldurun diyorum hayatınızı. Yani kötülükleri iyiliklerle kovun! Barışın, huzura odaklanın, inanın. Doğru beslenin, doğru takviyeleri alın. Güzelliğinize önem verin.
Tecrübenin getirdiği ‘bilgelikle’ sizler için seçtim, yanlışları ayıkladım, ince işçilik yaptım. Ortaya, sağlıklı yaşam, kaliteli yaşlanma ve koruyucu hekimlikle ilgili bir başucu kitabı çıktı. Hayatı kaliteli uzatmanın kitabı. Genç yaşlı, kadın erkek herkesin yararlanacağı bütünsel sağlık kılavuzu. Acele etmeden sindire sindire okursanız, yeni bir hayatın ipuçlarını bulacaksınız. ‘Yaşasın hayat’ diyeceksiniz.”
Prof. Dr. Osman Müftüoğlu

Kimileri uzun yaşamak deyince, yapay uzuvları, kendi kendini tamir eden organları, nanoteknolojik tıp mucizelerini, ‘farmakoloji harikası’ gençlik haplarını anlıyor. Modern tıbbın gelişen teşhis ve tedavi yöntemlerine, en yeni görüntüleme cihazlarına atıfta bulunuyor. Prof. Dr. Osman Müftüoğlu’nun bunlarla fazla işi yok!

Ona göre hayatı uzatmak demek, kendiniz kalarak, tabiatla uyum içinde, teknolojiye bağımlı olmadan uzun yaşamak demek. Şifayı ve iyileşmeyi bu topraklarda, bu toprakların genetik mirasında aramak demek. Eşinle, dostunla, komşularınla, arkadaşlarınla ve sevdiklerinle birlikte ‘güzel’ yaşlanmak demek. İnsan gibi, insanın hak ettiği gibi kaliteli bir hayat yaşayıp, kaliteli bir yaşlılık sürmek demek. Gerekli tedbirleri zamanında alarak, kendi kendine yetebilen, aklı yerinde, hareket kabiliyeti iyi, ilaç bağımlısı olmayan ‘ihtiyar delikanlılar’, ‘süper babaanneler’ olmak demek. Hastalıklara karşı doğal korunma kalkanları oluşturup koruyucu sağlığa önem vermek demek.

Prof. Müftüoğlu uzun bir aradan sonra çıkan yeni kitabı Hayatı Uzatmanın Sırları’nda işte bunları anlatıyor. Geliştirdiği integratif (bütüncül) sağlık yaklaşımıyla her hastanın ‘önce insan’ olduğunu hatırlatıyor. İnsanı formüllere hapseden sisteme, kişiyi hastalıktan ibaret gören kimi doktorlara inat; şefkatli bir dokunuşun, sevgi dolu bir paylaşmanın, gülen gözlerle hastanın gözünün içine bakmanın, hastanın elini samimiyetle tutmanın önemini hatırlatıyor.
O insanı merkeze alan ‘şefkatli’ bir yaklaşımı hayata geçirmeye çalışıyor. Müftüoğlu İntegratif Sağlık Yaklaşımı, üç ayrı bütünselliği içinde barındırıyor. Müftüoğlu’na göre modern ve geleneksel tıp integratif. İnsan vücudundaki hücreler, organlar ve sistemler integratif. Ve son olarak beden ve ruh integratif. Yani insan beden ve ruhuyla bir bütün. Bu tanımıyla uyguladığı model, Türk halkı için en uygun olanı. Çünkü insanların hem maddi-bedensel hem de manevi-ruhsal ihtiyaçlarını karşılamaya aday.

Prof. Müftüoğlu’na göre şifa, Himalayalar’daki mistik ritüellerde, Uzakdoğu’nun mucize bitkilerinde, Afrika’nın her derde deva meyvelerinde değil. Uzakta değil, bu topraklarda… Yanı başımızdaki doğal yiyeceklerde, Belgrad Ormanı’ndaki tempolu yürüyüşte, o güzelim akşamüstü güneşinde, belki üst komşunuzun bir bakışında, belki annenizin duasında… Ve elbette bilimde, kanıta dayalı bilimde, bilimi doğru yorumlamada… Bilgileri doğru analiz edip, doğruyu yanlış ayırt etmede ve tüm bunları bütünsel bir sistematik içinde uygulamada.

Prof. Müftüoğlu, kendi geliştirdiği yaklaşımla Türk insanının hayatını uzatan bir duayen…
İnsan sağlığına bütüncül bakış getiren önemli bir tecrübe… Sağlıktaki en güvenilir otoritelerden biri. Ünlülerin hayatını teslim ettiği bir otorite… Bir sağlık bilgesi, kimilerine göre Türkiye’nin sağlık gurusu… Hastalarının çeşitliliği (sanatçı, politikacı, gazeteci, iş adamı vs) itibariyle müthiş zengin bir deneyim havuzuna sahip, bu yüzden bütünsel sağlığın duayeni.

Hayatı Uzatmanın Sırları ‘Müftüoğlu İntegratif Sağlık Yaklaşımı’nın detaylarını anlatan bir kitap. Hayatı kaliteli uzatmanın sırlarını, kaliteli yaşamın Müftüoğlu süzgecinden geçmiş reçetelerini, hastalanmadan yaşamanın formüllerini veriyor. En yeni, en bilimsel bilgilerin yer aldığı hayatı uzatma kılavuzu bu. İthal değil, Türk insanının ruhuna ve fıtratına uygun, kolay uygulanabilir reçeteler bunlar. Sansasyonel değil akılcı… Kutsal kitaplarda ‘tevhid’ olarak adlandırılan ‘birlenme, bütünlenme’ halinin sağlıktaki uygulaması.

Prof. Müftüoğlu İntegratif (Bütüncül) Sağlık Yaklaşımı nedir?

10 adımda kaliteli yaşam ve hayatı uzatma sanatıdır. Kendin kalarak, hastalıklardan uzak, sağlıklı yaşlanma sanatıdır. İşte o 10 adım:
1. Sağlık kontrollerini düzenli olarak yaptır.
2. Genetik mirasına uygun bir hayat sür.
3. Gereksiz yere ilaç kullanma.
4. Modern/bilimsel tıbba inan ama geleneksel ve doğal tedavilerden de faydalan.
5. Negatif duygulardan kurtul, affet, barış, sarıl, dokun, paylaş, sev ve sevil. Maneviyata ve huzura odaklan.
6. Bedenini ve ruhunu toksinlerden arındır, fazlalıklardan kurtul, hafifle.
7. Fazla kilolarını ver, sağlıklı bir kilo aralığında kalmaya gayret et.
8. Doğru ve sağlıklı beslen, düzenli ve aktif bir hayat sür.
9. Vücudunu vitamin ve minerallerle takviye et.
10. İç ve dış güzelliği eşit önemse. Mutluluğun an, huzurun zaman olduğunu unutma, öncelikle huzura odaklan.

Bütün bunlar çok basit, herkesin rahatlıkla uygulayabileceği bize uygun reçeteler… Kolay, uygulanabilir, bilimsel, etkileri kanıtlanmış, sonuç veren doğru reçeteler. Hayatı Uzatmanın Sırları her evde mutlaka olması gereken bir başucu kitabı. Yaşlı, genç herkes okumalı.

Kitabın Bölümleri:

• ÖNSÖZ: HAYATI UZATMAK NE DEMEK?
• GİRİŞ: 100 YIL YAŞAMAK MÜMKÜN MÜ?
• BİRİNCİ BÖLÜM: MANEVİ DÜNYANI ZENGİNLEŞTİR!
• İKİNCİ BÖLÜM: RUHUNDAKİ VE BEDENİNDEKİ TOKSİNLERDEN ARIN!
• ÜÇÜNCÜ BÖLÜM: FAZLA KİLOLARDAN KURTUL!
• DÖRDÜNCÜ BÖLÜM: DOĞRU VE SAĞLIKLI BESLEN!
• BEŞİNCİ BÖLÜM: VÜCUDUNU TAKVİYE ET!
• ALTINCI BÖLÜM: CİLT GÜZELLİĞİNE ÖNEM VER!
• YEDİNCİ BÖLÜM: MÜFTÜOĞLU İNTEGRATİF SAĞLIK YAKLAŞIMININ ÖZETİ
• SON SÖZ: PROF. MÜFTÜOĞLU’NUN ‘KENDİ’ SIRLARI!

KİM, NE DEDİ?

Sağlık insan gövdesinin işleyişinden ibaret değil, ekolojik dengeyle, iç huzurumuzla, sosyal paylaşımlarımızla bir bütün teşkil ediyor. Dr. Osman Müftüoğlu tıbba bütüncül yaklaşımıyla işte bize bunu öğretti. Sağlık konusunu yazılarıyla, kitaplarıyla, programlarıyla toplumumuzun gündemine, bilincimize, evlerimizin içine taşıyarak Türkiye’nin aile doktoru oldu.
Yaşasın Hayat yaklaşımı, hastalıktan ziyade sağlığımızı korumaya vurgu yaparak, eğiterek, bilgilendirerek, özendirerek, sağlığı öğrenmek istediğimiz, konuşarak paylaştığımız sosyal bir konu haline getirdi. Sağlık dostumuz oldu.
Nilüfer Göle

Osman Müftüoğlu, “Yiyin” dedi yedik. “Yemeyin” dedi yemedik. “Dikkat!” dedi dikildik, “Rahat” dedi rahatladık. “Bu vitamin!” dedi yuttuk. “Biriktirmeyin” dedi unuttuk. “Yürüyün” dedi yorulduk. Ama en çok da “Gülün” dedi… Güldük. Çünkü ne olursa olsun: Yaşasın Hayat!
Nil Karaibrahimgil

Türkiye, Osman Müftüoğlu’ndan çok şey öğrendi.
“Koruyucu hekimlik” kavramı Osman Hoca’yla birlikte anlam kazandı neredeyse. Ve biz de bugüne kadar nasıl kereviz sapı gibi yaşadığımızı öğreniverdik…
Evet gülmesini bilmeyen dükkân açmasın tamam da, sağlıklı bir gülümseme için Osman Hoca’dan ve kitaplarından daha çok faydalanmak gerekiyor galiba.
Gani Müjde

Sayın Osman Müftüoğlu, farklı ve dostça yaklaşımıyla beni fazlasıyla etkilerken hayatımda yepyeni bir başlangıç yapmama neden oldu. Artık hayatın daha çok farkındayım.
Artık beden, akıl ve ruh örgütlenmesi mükemmel işleyen bir insanın daha mutlu ve huzurlu olabileceğini biliyorum ve sayın hocamın tavsiyelerini aksatmadan uyguluyorum.
Güzel yaşlanma yolunda bize rehberlik eden Sayın Osman Müftüoğlu’na teşekkür ediyorum. Ben artık yaşlanmaktan korkmuyorum.
Nilüfer

Elinizdeki kitap, yaşı 50’nin üzerindeki herkes için hayati önem taşıyor. Çünkü hayatı ıskalamaya az kala, buna en fazla ihtiyacı olanlara, hayati kararlar vermeyi kolaylaştıran olağanüstü değerli bilgilerle dolu.
Fehmi Koru

Osman Müftüoğlu bizim hayatımıza hükmediyor!
O, inandırıcı anlatımıyla bize yalnız sağlığımızı kazandırdığını söylemez. Daha güzel, daha çekici, daha baştan çıkarıcı, daha yakışıklı olacağımızı da ima eder. Böylece bizi en zayıf yerimizden vurarak dediklerini yaptırır. Hem güzel bir kitap okuyacaksınız hem de fazla kilolardan kurtulacaksınız.
İnsan daha ne ister.
Doğan Hızlan

“Bir insanı sadece fizik beden olarak algılamaya kalkarsanız işin içinden çıkamazsınız. Ruh ve beden bütündür. Ve tıp, henüz, kitaba dökülmese de doğanın büyük aklının halk arasında mucize olarak adlandırılan sıra dışı çözümlemelerine bu yüzden şaşırmaz.”
Ancak insana gerçekten değer verenlerin kurabileceği bu cümle bana hayatımı geri verdi. Zor teslim olanların, kıymetini daha iyi bildiği bir iç huzuruyla yeniden başlamak…
Sayın Hocam. Bana bir kez daha iyi geldiğiniz için tekrar teşekkür ederim.
Sezen Aksu

İnsan vücudu sadece organlarımızdan ibaret bir kütle değil.
O aynı zamanda ruhumuzu taşıyan beden.
Her ikisinin iyi bakımına da insanın ihtiyacı var.
Her ikisi de en büyük saygıyı hak ediyor.
Zaten mutluluk dediğimiz şey de ancak bu harmoni üzerine inşa edilebilir.
Osman Müftüoğlu, bize bu harmoniyi nasıl inşa edebileceğimizi anlatıyor.
Bu, tababetin klasik sınırlarını aşan bir şey.
Bir hayat koçluğu, bir yaşam guruluğu da diyebilirsiniz.
Ertuğrul Özkök

Prof. Dr. Osman Müftüoğlu, fiziksel ve ruhsat sağlığımızı bu elverişsiz yaşam ve çevre koşullarının sarmalından kurtarıp hastalıklara karşı nasıl dirençli hale getireceğimizi, tıpkı kişiliği gibi, Anadolu’nun binlerce yıllık kültüründen damıtılmış alçakgönüllü bir bilgelikle bizlere tembih ederken, benim ve benim gibi pek çok insanın da taraf olacağı bir misyonun öncüsü oldu. Müftüoğlu’nun üstlendiği bu misyon, sanatın ve bilimin özellikle de tıp ilminin popülerleşerek neredeyse sadece tüketime ve daha çok kâr etmeye endeksli neoliberal bir küresel ekonomik sistemin cazibesine kapılıp gittiği günümüz dünyasında daha da önem kazanıyor.
Kenan Işık

Kitabı Paylaş

KİTABI PAYLAŞARAK ÇEVRENİZE HABER VERİN.

Prof. Osman Müftüoğlu

Prof. Osman Müftüoğlu

Yazar hakkında merak ettikleriniz…

Prof. Osman Müftüoğlu Kitapları

Bu kitabı 1146 kişi görüntüledi.