Hayy Kitap Duyuru
Arama

Hakk’ın Nuruna Mirac

Ön kapak Arka kapak

Gecenin bir vaktinde Mescid-i Haram’dan Mescid-i Aksâ’ya…

Satın Al

Kitap Özeti

Hayykitap, ‘Herkes İçin Tasavvuf’ serisine Peygamber Efendimizin miracını ve 6 peygamberin ilahi yolculuklarını konu alan Hakk’ın Nuruna Mirac kitabıyla devam ediyor. Kitap Abdülkãdir Geylânî, İbnü’l-Arabî ve Ali b. Vefâ’nın birer risalesi ve Muhammed Bedirhan’ın oldukça kapsamlı takdim yazısından oluşuyor.

Kitapta, Allah’ın peygamberlerinden yedisinin tekrarı mümkün olmayan ilâhî tecellînin gereği olarak mîrâca yükseltildikleri vurgulanıyor. Bu paygamberler; Hz. Âdem, Hz. İdrîs, Hz. Nûh, Hz. İbrâhîm, Hz. Mûsâ, Hz. Îsâ ve Hz. Muhammed (s.a.v)’dir. Hz. Âdem’in mîrâcı Hakk’ın cemâlinin tecellî ettiği makama, Hz. İdrîs’in mîrâcı Firdevs cennetine, Hz. Nûh’un mîrâcı kurtuluşu mukadder olan gemiye, Hz. İbrâhîm’in mîrâcı Âlem-i Melekût’a, Hz. Mûsâ’nın mîrâcı Tûr Dağı’na, Hz. Îsâ’nın mîrâcı Beyt-i Ma‘mûr’a, Hz Muhammed’in mîrâcı ise Hakk’ın nûrunadır.
Bir diğer tâbirle Âdem Esmâ cennetine, İdrîs Me’vâ cennetine, Nûh vefâ gemisine, İbrâhîm Melekût-i A‘lâ’ya, Mûsâ mukaddes Tuvâ Vadisi’ne, Îsâ yeryüzünden göğe, Muhammed de Kãbe Kavseyn makãmına mîrâc etti.

Hakk’ın Nuruna Mirac’ta Efendimizin miracıyla ilgili şu detaylara yer veriliyor:
“Ümmetin konusunda kalbin ferah olsun. Ey sevgilim, sen kıyamet günü ‘Ümmetim, ümmetim!’ diye çağırırsan mutlak merhamet sahibi olan Ben de ‘Rahmetim, rahmetim!’ diye sana icabet ederim. Ey müjdeleyen ve uyaran, ümmetine dön. Emirlerimi bildirip ulaştır. Onlara cehennem ateşinden uzak olmaları için günde beş vakit namazı farz kıldım.”
Allah, Âdem’in evlatlarının efendisi ve âlemlere rahmet olan Efendimiz’i itaatin kıblesi ve şefâatin Kâbe’si kıldı ve Peygamber Efendimiz’e salavât okuyanların duasına icâbet edeceğini haber verip “Kullarım senden Beni istediklerinde, Ben mutlaka yakınım” buyurdu.
İşte Hz Muhammed’in mîrâcı bu yüzden Hakk’ın nûruna oldu! Allah gecenin bir vaktinde kulunu, âyetlerinden bir bölümünü kendisine göstermek için Mescid-i Haram’dan, çevresini bereketli kıldığı Mescid-i Aksâ’ya yürüttü.

Kitabı Paylaş

KİTABI PAYLAŞARAK ÇEVRENİZE HABER VERİN.

Abdülkâdir Geylânî

Abdülkâdir Geylânî

Yazar hakkında merak ettikleriniz…

Abdülkâdir Geylânî Kitapları

Ali b. Vefâ

Ali b. Vefâ

Yazar hakkında merak ettikleriniz…

Ali b. Vefâ Kitapları

İbnü’l-Arabî

İbnü’l-Arabî

Yazar hakkında merak ettikleriniz…

İbnü’l-Arabî Kitapları

Bu kitabı 546 kişi görüntüledi.