Hayy Kitap Duyuru
Arama

Geçtigitti

Ön kapak Arka kapak

Zor konuların üstesinden ‘çocukça’ gelen, çok ödüllü bir roman…

Satın Al

Kitap Özeti

Hayykitap, Türkiyeli çocukları dünya edebiyatının en çarpıcı örneklerinden biriyle buluşturuyor: Geçtigitti Geçtigitti Geçtigitti, savaş, ölüm gibi zor konuları ustaca bir kurguyla ele alan, sıradışı bir roman.

Kiek, annesi, babası ve miskin köpekleri Mona, hep birlikte mutlu mutlu yaşarlar. Ama bu mutluluk zaman zaman babasının bir uluslararası yardım örgütünü temsilen savaş bölgelerine gitmesiyle kesintiye uğrar. İşte babası yine bir savaşa gitmek üzeredir. Kiek ne söylerse söylesin bir türlü onu evde kalmaya ikna edemez. Babasının ölmesinden korkar. Annesine göre Kiek’in korkması için bir neden yoktur; ne de olsa babası doktordur, savaş alanında olmayacaktır ve dolayısıyla başına kötü bir şey gelme olasılığı çok düşüktür. Ama Kiek böyle bir olasılık hiç olmasın ister! Öyleyse, olasılığı tamamen ortadan kaldırmanın bir yolu var mıdır? Kiek düşünür: Babası ölmüş olan bir arkadaşı vardır, ama hem babası hem faresi ölmüş bir arkadaşı yoktur. Çünkü faresi ölmüş birinin babasının da ölmesi, düşük bir olasılıktır. Peki bu listeye bir de köpek eklenirse, yani birinin hem faresi hem köpeği ölmüşse, babasının ölme olasılığı ortadan kalkmış mı olur? Kiek tehlikeli bir plan yapar…

Geçtigitti Geçtigitti Geçtigitti, haber bekleme sıkıntısını, kaygıyı, düşüncenin sınır tanımadığını bir çocuğun gözünden içtenlikle, aydınlık ve kıvrak bir dille anlatıyor. Çağdaş Hollanda edebiyatının parlak yazarı Marjolijn Hof, kaygıyla kavrulan bir çocuğun aklından geçenleri ve eyleme döktüklerini, yetişkin bir gözle yargılamadan, nasihat etmeden, gerçekliği deforme etmeden aktarıyor. Aile ilişkilerine, hayvanlarla kurulan yakınlığa, sevginin sıcaklığına ve avutucu gücüne ayna tutuyor. Birçok dile çevrilen bu çok ödüllü roman, yazarın berrak üslubunu Türkçeye başarıyla aktaran Burak Sengir’in çevirisiyle yayımlandı.

Kitabı Paylaş

KİTABI PAYLAŞARAK ÇEVRENİZE HABER VERİN.

Marjolijn Hof

Marjolijn Hof

Yazar hakkında merak ettikleriniz…

Marjolijn Hof Kitapları

Bu kitabı 349 kişi görüntüledi.