Hayy Kitap Duyuru
Arama

Badem

Ön kapak Arka kapak

Gerçeğin peşinde soluk soluğa bir macera!

Satın Al

Kitap Özeti

Newbery Ödüllü yazar Avi’nin kaleme aldığı ‘Badem ve Arkadaşları’ serisi, geçtiğimiz aylarda yayımlanan ilk kitabı Kekik’in ardından Badem ile devam ediyor. Geyik faresi Badem’in zalim bir baykuşa karşı giriştiği zorlu mücadeleyi anlatan kitap, bildik kalıpları yıkarak çocuk okurları şaşırtacağa benziyor.

Loş Orman’ın en kıyısındaki yaşlı çınarın üstünde büyük bir boynuzlu baykuş yaşardı. Sivrigaga adındaki bu baykuş, bölgenin kralı ilan etmişti kendini. Fareleri kirpilerden koruduğunu söylüyor, buyruklarını dinlemeyenleri, midesine indirerek cezalandırıyordu. Fareler ondan izin almadan hiçbir yere gidemiyor, istedikleri yere taşınamıyordu. Bu adaletsiz düzen böylece sürüp gider, fareler bir bir Sivrigaga’nın midesini boylar ama yine de karşı gelmeye cesaret edemezken, bir gün Badem diye küçük bir fare Sivrigaga’ya kafa tutmaya kalktı. Fakat kolay iş değildi bu; Badem, kendini büyük tehlikeye atmış oldu…

Çocuk ve gençlik edebiyatının çağdaş ustalarından Avi kalemini yine öyle konuşturuyor ki, edebi niteliği yüksek, okuması zevkli, su gibi akan, maceralı, heyecanlı, alışılmadık bir hikaye anlatıyor. Kendisine öğretilenlerle yetinmeyip gerçeğin peşine düşen mazlum bir farenin korkusu, üzüntülerinin yanı sıra sevgisi, cesareti ve sevinci, çocuk okurlara eşsiz bir okuma şöleni sunuyor. Badem, Boston Globe-Horn Book Ödülü, School Library Journal En İyi Kitap Ödülü, Amerikan Kütüphaneler Birliği (ALA) Dikkate Değer Kitap, ALA Booklist Editörün Seçimi gibi önemli ödüller aldı.

Kitabın aldığı övgüler:

“Karşı konulmaz!”
Publishers Weekly (yıldızlı eleştiri)

“Zengin bir betimleme, incelikli bir mizah, ustalıkla yerleştirilmiş doğa motifleriyle, baştan sona okuması zevkli bir kitap.”
School Library Journal (yıldızlı eleştiri)

“İster tek başına ister yüksek sesle okumak için mükemmel bir seçim.”
Amerikan Kütüphaneler Birliği (ALA) Booklist (yıldızlı eleştiri)

Kitabı Paylaş

KİTABI PAYLAŞARAK ÇEVRENİZE HABER VERİN.

Avi

Avi

Yazar hakkında merak ettikleriniz…

Avi Kitapları

Bu kitabı 588 kişi görüntüledi.