Hayy Kitap Duyuru
Arama

Allah Kimleri Sever?

Ön kapak Arka kapak

İnsanlar sürekli tüketerek ve sadece dünyevi ihtiyaçlarının tatminine odaklanarak mutlu olamayacaklarını anladılar. Günümüzde hız ve baş döndüren teknoloji “hayatı kolaylaştırıyor” gibi görünse de, yalnızlık ve mutsuzluğa çözüm olamıyor. Hep eksik kalan bir şeyler oluyor. Maddi yaşamın ağırlığı insanın manevi ihtiyaçlarını da artırıyor. Soğuk çalışma hayatının, sevgiden uzak ilişkilerin ve seviyesiz iletişim bombardımanının altında ezilen birey, […]

Satın Al

Kitap Özeti

İnsanlar sürekli tüketerek ve sadece dünyevi ihtiyaçlarının tatminine odaklanarak mutlu olamayacaklarını anladılar. Günümüzde hız ve baş döndüren teknoloji “hayatı kolaylaştırıyor” gibi görünse de, yalnızlık ve mutsuzluğa çözüm olamıyor. Hep eksik kalan bir şeyler oluyor. Maddi yaşamın ağırlığı insanın manevi ihtiyaçlarını da artırıyor. Soğuk çalışma hayatının, sevgiden uzak ilişkilerin ve seviyesiz iletişim bombardımanının altında ezilen birey, hayatına “anlam” katmak için manevi bir yol göstericiye ihtiyaç duyuyor.

İşte böyle bir ihtiyacın farkına varan Hayykitap bir ilke imza atarak, “hit” olacak bir kitap serisini yayınlamaya başladı! “Hit”in açılımı “Herkes İçin Tasavvuf”. Seri, Türk insanını bu topraklara ait gerçek tasavvufla tanıştırmayı amaçlıyor.

“Herkes İçin Tasavvuf” serisi, piyasadaki diğer tasavvuf kitaplarından farklı. Farkı ise eserlerin seçiminde, profesyonel çeviride, çeviride kullanılan anlaşılır sade dilde ve okumayı kolaylaştıran rahat görsel tasarımda yatıyor. Ve tabii eser sahiplerinin tartışmasız büyüklüğünde…

Türkiye’de, istisnalar olmakla birlikte, manevi dünyasını zenginleştirmek ve tasavvufa adım atmak isteyenler genellikle iki “engel”le karşılaşıyor. İlk engel var olan “hakiki” eserlerin dillerinin ve muhteviyatının ağırlığı…

Yeni tasavvuf okuyucusu, daha çok işin içinde olan uzmanlara ve manevi yolculukta epey yol kat etmişlere hitap eden “ağır” eserler altında eziliyor; bir iki sayfa okuduktan sonra ilgisini kaybediyor. Böylece önemli eserler halka yayılamıyor, kısıtlı bir kitlenin tekelinde kalıyor.

İkinci engel ya da tuzak ise sahte tasavvuf kitapları. Manevi alanda yol almayı Ferrari satmaya eşitleyen bu tip “popüler” kitaplar, özümüzle alakası olmayan “new age” kavram ve öğretileri pompalamaya çalışıyor.

Kabala, reiki, transandantal meditasyon gibi “kod”larla yazılan bu “yabancı” kitapların (dolayısıyla bu kodları taşıyan öğretilerin) en büyük riski ise arayış içinde olan okuyucuyu yanlış “adres”lere yönlendirmesi. “Herkes İçin Tasavvuf” işte bu iki engeli kaldırma iddiasında.

“Herkes İçin Tasavvuf” serisinin ikinci kitabı, Mevlana ile birlikte dünyanın en çok okunan tasavvufçularından biri olan İbn Arabi’ye ait. Allah Kimleri Sever?, “İnsan-ı Kâmil” ve “Ahlak Nasıl Güzelleşir” adlı iki risaleden oluşuyor. Kitabın yanıt aradığı sorular ise gerçekten ilginç:
• İnsan niçin yeryüzünde halife oldu?
• İnsan ile iblis arasında benzerlik var mıdır?
• Arzulayan, öfkelenen ve düşünen nefs arasındaki fark nedir?
• İyi ve kötü huylar hangileridir?
• İnsan, kendi ahlakını nasıl güzelleştirebilir?
• İnsan-ı kâmil olmayı sağlayan erdemler nasıl kazanılır?
• Bütün güzel huyları kendisinde toplayan üstün insanın nitelikleri nelerdir?

Hayykitap’ın “Herkes İçin Tasavvuf” projesi, Mevlana gibi büyük isimlerin mihenk taşı niteliğindeki eserleriyle devam edecek. Ve yayınlanan her kitap aynı umutlu cümleyi tekrarlayacak: Allah’ın sevgili kulu olmak zor değil…

Kitabı Paylaş

KİTABI PAYLAŞARAK ÇEVRENİZE HABER VERİN.

İbn Arabi

İbn Arabi

Yazar hakkında merak ettikleriniz…

İbn Arabi Kitapları

Bu kitabı 2790 kişi görüntüledi.